  • Mfr # A24N168LP
  • Zoro # G6815087
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A24N16MP
Color
Gray
Gauge
16 ga, 14 ga
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A24N168LP
Dimensions
Height
24 in
Depth
8.63 in
Size
24 x 16 x 8.62 in
Width
16 in
Thickness
16 ga / 1.52 mm
Panel Size
21.00 x 14.50 in / 533 x 368 mm
Details
Item
Hinged-Cover,w/Recessed Handle,Type
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
Color
Gray
Gauge
16 ga, 14 ga
Application
Indoor
NEMA Enclosure Type
1
Standards
Weight
30.60 lb
Stud Quantity
4
Protection Rating
NEMA Type 1; IP30
Mounting
21.88 x 11.00 in / 556 x 279 mm