  • Mfr # A36N306LP
  • Zoro # G6815035
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A36N30MP
Size
36 x 30 x 6.62 in
Gauge
14 ga, 12 ga
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A36N306LP
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
36 x 30 x 6.62 in
Height
36 in
Depth
6.63 in
Width
30 in
Thickness
14 ga / 1.9 mm
Panel Size
32.00 x 28.50 in / 813 x 724 mm
Details
Item
Hinged-Cover,w/Recessed Handle,Type
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
Gauge
14 ga, 12 ga
Color
Gray
NEMA Enclosure Type
1
Application
Indoor
Standards
Weight
66.30 lb
Protection Rating
NEMA Type 1; IP30
Stud Quantity
8
Panel
A36N30MP
Panel Gauge
12
Mounting
33.50 x 22.75 in / 851 x 578 mm