  • Mfr # A24N206LP
  • Zoro # G5860628
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A24N20MP
Application
Indoor
NEMA Enclosure Type
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A24N206LP
Dimensions
Depth
6.63 in
Width
20 in
Height
24 in
Size
24 x 20 x 6.62 in
Thickness
16 ga / 1.52 mm
Panel Size
21.00 x 18.50 in / 533 x 470 mm
Details
Item
Hinged-Cover,w/Recessed Handle,Type
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
Application
Indoor
NEMA Enclosure Type
1
Gauge
16 ga, 14 ga
Color
Gray
Weight
31.24 lb
Standards
Protection Rating
NEMA Type 1; IP30
Mounting
21.88 x 15.00 in / 556 x 381 mm