  • Mfr # A30N206LP
  • Zoro # G5860655
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A30N20MP
Width
20 in
NEMA Enclosure Type
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
A30N206LP
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
20 in
Size
30 x 20 x 6.62 in
Height
30 in
Depth
6.63 in
Thickness
14 ga / 1.9 mm
Panel Size
26.00 x 18.50 in / 660 x 470 mm
Details
Item
Hinged-Cover,w/Recessed Handle,Type
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
For Use With
NEMA Enclosure Type
1
Color
Gray
Gauge
14 ga, 12 ga
Application
Indoor
Standards
Weight
44.20 lb
Protection Rating
NEMA Type 1; IP30
Panel
A30N20MP
Panel Gauge
12
Mounting
27.50 x 12.75 in / 699 x 324 mm