  • Mfr # WS62XM6312SS
  • Zoro # G5818077
/ea
See details
Key Features
Nominal Width
63 in
Nominal Height
62 in
Nominal Depth
12 in
NEMA Enclosure Rating
NEMA 4X
Enclosure Material
304 Stainless Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
WS62XM6312SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Width
63 in
Nominal Height
62 in
Nominal Depth
12 in
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
NEMA 4X
Enclosure Material
304 Stainless Steel
Closure Method
3 Point Latch with Padlock Handle
Cover Closure Type
Lift Off Hinged
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Natural
Finish
#4 Brushed
Mounting
Freestanding
Cover Style
Solid
Standards
UL 508A Listed; Type 3, 3R, 4, 4X, 12; File Number E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 3, 3R, 4, 4X, 12; File No. E61997; NSF 169; NEMA/EEMAC: Type 3R, 4, 4X, 12; IEC 60529, IP66; Meets NEMA Type 3RX requirements