  • Mfr # A48SA3816LPPL
  • Zoro # G6803869
Nominal Width
37.38 in
Nominal Height
48 in
Nominal Depth
16 in
Enclosure Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A48SA3816LPPL
Nominal Width
37.38 in
Nominal Height
48 in
Nominal Depth
16 in
Data Pocket Size
12.00 x 12.00 in / 305 x 305 mm
Enclosure Material
Steel
Closure Method
Keyed Handle
Standards
UL 508A Listed; Type 12, 13; File No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No. 94; Type 12, 13; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 12, 13; CSA File No. 42186: Type 12; IEC 60529, IP65