  • Mfr # A60SA3816LPPL
  • Zoro # G2221506
Nominal Width
37.38 in
Nominal Height
60 in
Nominal Depth
16 in
NEMA Enclosure Rating
12, 13
Enclosure Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A60SA3816LPPL
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nominal Width
37.38 in
Nominal Height
60 in
Nominal Depth
16 in
Data Pocket Size
12.00 x 12.00 in / 305 x 305 mm
Data Pocket Width
12 in
Body Material Thickness
14 ga
Data Pocket Height
12 in
NEMA Enclosure Rating
12, 13
Enclosure Material
Steel
Closure Method
Keyed Handle
Cover Closure Type
Hinged
Knockouts
No
Solid
Interior Panel
32FT73
Series
A25
Standards
cUL Listed per CSA C22.2 No. 94, File No. E61997, UL 508A Listed