  • Mfr # F44T1120GVWK
  • Zoro # G6817117
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
Application
Indoor
Color
Unpainted
Height
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F44T1120GVWK
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
4 in
Size
4 in x 4 in x 120 in
Width
4 in
Depth
120 in
Thickness
16 ga / 1.52 mm
Details
Item
Lay-In NEMA Type 1 Galvanized Wireway St
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
Application
Indoor
Color
Unpainted
Features
Knockouts
Gauge
16 ga
NEMA Enclosure Type
1
Type
Straight Section
Weight
35 lb
Protection Rating
NEMA Type 1; IP30
Knockout Quantity, 0.50 - 0.75 in
40
Knockout Quantity, 1.00 - 1.25 in