  • Mfr # F22G36WK
  • Zoro # G5857925
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
Features
Knockouts
Application
Indoor
NEMA Enclosure Type
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F22G36WK
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Size
2-1/2 in x 2-1/2 in x 36 in
Width
2-1/2 in
Height
2-1/2 in
Depth
36 in
Thickness
16 ga / 1.52 mm
Details
Item
Lay-In NEMA Type 1 Hinged Cover Wireway
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
Features
Knockouts
Application
Indoor
NEMA Enclosure Type
1
Color
Gray
Gauge
16 ga
Type
Straight Section, Liftoff Cover with Knockouts
Weight
7.03 lb
Style
Liftoff Cover with Knockouts
Protection Rating
NEMA Type 1; IP30
Knockout Quantity, 0.50 - 0.75 in