  • Mfr # F22G24WK
  • Zoro # G6809435
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
Features
Knockouts
Color
Gray
Gauge
16 ga
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
F22G24WK
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
24 in
Size
2-1/2 in x 2-1/2 in x 24 in
Width
2-1/2 in
Height
2-1/2 in
Thickness
16 ga / 1.52 mm
Details
Item
Lay-In NEMA Type 1 Hinged Cover Wireway
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
Features
Knockouts
Color
Gray
Gauge
16 ga
Application
Indoor
NEMA Enclosure Type
1
Type
Straight Section, Liftoff Cover with Knockouts
Weight
4.60 lb
Knockout Quantity, 0.50 - 0.75 in