  • Zoro # G5824508
/ea
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
Depth
31-1/2 in
Width
31-1/2 in
Features
Dust-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PP2288
Zoro #
G5824508
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
Width
Height
86.61 in
Size
2200 x 800 x 800 mm
Details
Item
Proline Industrial Packages,Type 12,22
Material
Mild Steel
Finish
Powder Coated
Features
Dust-Resistant
NEMA Enclosure Type
12
Color
Light Gray
Application
Indoor
Type
Single Door
Series
ProLine
Weight
348 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 12; File Number E61997; NEMA/EEMAC Type 12; CSA File Number 42186: Type 12; VDE IP55; IEC 60529, IP55