  • Zoro # G5831185
For Use With
For Use With Mfr. Model Number Q88PD
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
Q1PBPCDM
Zoro #
G5831185
Depth
3.11 in
Size
3.23 x 3.15 in
Width
2.87 in
Height
2.95 in
Thickness
0.12 in / 3 mm
Hole Size
22.5 mm
External Dimensions
3.23 x 3.15 in / 82 x 80 mm
Panel Size
2.68 x 2.17 in / 68 x 55 mm
Details
Item
Qline D Pushbutton,Type 4x,1pb x 22.5m
For Use With
Weight
0.30 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 4, 4X, 12, 13; No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 4, 4X, 12, 13; No. E61997; Enclosure flammability evaluated per UL 508A; NEMA/EEMAC Type 4, 4X, 12; CSA File Number 42186: Type 4, 4X, 12; IEC 60529, IP67
Panel
Q88PD
Mounting
2.76 x 1.97 in / 70 x 50 mm