  • Zoro # G5831158
For Use With
For Use With Mfr. Model Number Q128PD
Width
2.87 in
Depth
3.11 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
Q2PBPCD
Zoro #
G5831158
Width
2.87 in
Depth
3.11 in
Size
160 x 80 mm
Height
6.02 in
Thickness
0.12 in / 3 mm
External Dimensions
6.29 x 3.15 in / 160 x 80 mm
Panel Size
5.15 x 2.56 in / 131 x 65 mm
Hole Size
30.5 mm
Details
Item
Qline D Pushbutton,Type 4x,2pb x 30.5m
For Use With
Weight
0.58 lb
Standards
UL 508A Listed; Type 4, 4X, 12, 13; No. E61997; cUL Listed per CSA C22.2 No 94; Type 4, 4X, 12, 13; No. E61997; Enclosure flammability evaluated per UL 508A; NEMA/EEMAC Type 4, 4X, 12; CSA File Number 42186: Type 4, 4X, 12; IEC 60529, IP67
Mounting
5.83 x 1.97 in / 148 x 50 mm