  • Mfr # A24H2412GQRLP
  • Zoro # G8749657
Key Features
Nominal Width
24 in
Nominal Height
24.19 in
Nominal Depth
12 in
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Enclosure Material
Fiberglass
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A24H2412GQRLP
Dimensions
Nominal Width
24 in
Nominal Height
24.19 in
Nominal Depth
12 in
Body Material Thickness
0.14 in
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Enclosure Material
Fiberglass
Closure Method
Quick Release Latch
Cover Closure Type
Hinged
Knockouts
No
Metallic / Non-Metallic
Non-Metallic
Color
Gray
Finish
Brushed
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
Series
A17WM
Interior Panel
32FT44
Gasket
Seamless Foam-In-Place
IP Rating
IP66
Enclosure Cover Features
Quick Release Latch
Standards
cUL Listed Per CSA C22.2 No 94, Enclosure Flammability Evaluated Per UL 508A, File No E61997, NEMA/EEMAC IEC 60529, UL 508A Listed
Features
4X Watertight, corrosion-resistant
Weight
32.1
Latch Quantity
4
Environment - MERCH
Washdown and Corrosion Resistant
Includes Knockouts
Knockouts Not Included
Gasket Material
Seamless Foam-In-Place
Compatible Panel Model Number
A24P24, A24P24G
Description
Enclosure NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, Material of Enclosure Fiberglass, 24 in, Hinged Enclosure Cover Type, Solid / Clear Cover Solid, Closure Method Quick Release Latch, Finish Smooth Matte, Color Gray, Depth 12 in, Enclosure Cover Features Quick Release Latch, Seamless Foam-In-Place Gasket, Height 24.19 in, Interior Panel 32FT44, IP Rating IP66, Wall Mounting, Series A17WM