  • Mfr # A18R126NK
  • Zoro # G5820633
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
Size
18 x 12 x 6 in
NEMA Enclosure Type
3R
Features
No Knockouts, Weather-resistant, Except Dust
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A18R126NK
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Size
18 x 12 x 6 in
Height
18 in
Width
12 in
Depth
6 in
Door Thickness
16 ga / 1.52 mm
Body Thickness
16 ga / 1.52 mm
Details
Item
Screw-Cover,Type 3r,18.00x12.00x6.00
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
NEMA Enclosure Type
3R
Features
Gauge
Body: 16 ga, Door: 16 ga
Color
Gray
Type
Style A
Weight
16.20 lb
Standards
Protection Rating
NEMA Type 3R; IP32
Body Style
A
Mounting
2.25 in / 57 mm / 1.06 in / 27 mm