  • Mfr # A48R3616NK
  • Zoro # G5822539
/ea
See details
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
Depth
16 in
Height
48 in
Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A48R3616NK
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
16 in
Height
48 in
Width
36 in
Size
48 x 36 x 16 in
Door Thickness
12 ga / 2.66 mm
Body Thickness
12 ga / 2.66 mm
Details
Item
Screw-Cover,Type 3r,48.00x36.00x16.00
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
NEMA Enclosure Type
3R
Features
No Knockouts, Weather-resistant, Except Dust
Color
Gray
Gauge
Body: 12 ga, Door: 12 ga
Type
Style C**
Weight
186 lb
Standards
Protection Rating
NEMA Type 3R; IP32
Body Style
C**
Mounting
33 in / 838 mm / 1.5 in / 38 mm