  • Mfr # F1212G36
  • Zoro # G8757122
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
With/Without Knockouts
No
Finish
Powder Coated
Length
36 in
Height
12 in
Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F1212G36
Dimensions
Length
36 in
Height
12 in
Width
12 in
Length (Straight Wireway)
36 in
Depth
36 in / 914 mm
Width (W) (inch)
12
Thickness (T) (millimetre)
1.9
Depth (D) (millimetre)
914
Thickness (T) (gauge)
14
Height (H) (inch)
12
Width (W) (millimetre)
305
Depth (D) (inch)
36
Height (H) (millimetre)
305
Thickness
14 ga / 1.9 mm
Details
Item
Straight Section Wireway
With/Without Knockouts
No
Finish
Powder Coated
NEMA Rating
1
Cover Type
Not Hinged
Material
Steel
Standards
CSA C22.2 No. 26, cUL Listed, File No. E27524, IEC 60529, IP30, UL 870
Color
Gray
Cover Locking Style
Latch
With Knockouts
Gauge
14 ga
Wireway
Lay-In NEMA Type 1 Hinged-Cover Wireway
Color Code
ANSI 61
Type
Straight Section
Style
Liftoff Cover no Knockouts
Type Number
Type 1
IP Rating
IP30
Protection Rating
NEMA Type 1
Description
Straight Section Wireway, With Knockouts No, Cover Type Not Hinged, NEMA Rating 1, Material Steel, Finish Powder Coated, Length 36 in, Width 12 in, Height 12 in, Color Gray, Cover Locking Style Latch, Gauge 14 ga, Standards CSA C22.2 No. 26, cUL Listed, File No. E27524, IEC 60529, IP30, UL 870