  • Mfr # F1212G48
  • Zoro # G8757131
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
With/Without Knockouts
No
Finish
Powder Coated
Length
48 in
Height
12 in
Width
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F1212G48
Dimensions
Length
48 in
Height
12 in
Width
12 in
Length (Straight Wireway)
48 in
Depth
48 in / 1219 mm
Width (W) (millimetre)
305
Height (H) (millimetre)
305
Thickness (T) (gauge)
14
Depth (D) (inch)
48
Depth (D) (millimetre)
1219
Width (W) (inch)
12
Thickness (T) (millimetre)
1.9
Height (H) (inch)
12
Thickness
14 ga / 1.9 mm
Details
Item
Straight Section Wireway
With/Without Knockouts
No
Finish
Powder Coated
NEMA Rating
1
Cover Type
Hinged
Material
Steel
Standards
CSA C22.2 No. 26, cUL Listed, File No. E27524, IEC 60529, IP30, UL 870
With Knockouts
Cover Locking Style
Latch
Color
Gray
Gauge
14 ga
Type Number
Type 1
Style
Liftoff Cover no Knockouts
IP Rating
IP30
Wireway
Lay-In NEMA Type 1 Hinged-Cover Wireway
Type
Straight Section
Color Code
ANSI 61
Protection Rating
NEMA Type 1
Description
Straight Section Wireway, With Knockouts No, Cover Type Hinged, NEMA Rating 1, Material Steel, Finish Powder Coated, Length 48 in, Width 12 in, Height 12 in, Color Gray, Cover Locking Style Latch, Gauge 14 ga, Standards CSA C22.2 No. 26, cUL Listed, File No. E27524, IEC 60529, IP30, UL 870