  • Mfr # F44W24SS
  • Zoro # G8756973
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
With/Without Knockouts
No
Finish
Unfinished
Length
24 in
Height
4 in
Width
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
F44W24SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
24 in
Height
4 in
Width
4 in
Length (Straight Wireway)
24 in
Depth
24 in / 610 mm
Height (H) (inch)
4
Thickness
16 ga / 1.59 mm
Depth (D) (millimetre)
610
Height (H) (millimetre)
102
Width (W) (inch)
4
Thickness (T) (gauge)
16
Thickness (T) (millimetre)
1.59
Depth (D) (inch)
24
Width (W) (millimetre)
102
Details
Item
Straight Section Wireway
With/Without Knockouts
No
Finish
Unfinished
NEMA Rating
12, 4, 4X
Cover Type
Hinged
Material
Stainless Steel
Standards
CSA Certified, File No. 42184 Type 1, File No. E27524, IEC 60529, IP66, UL 870
Gauge
16 ga
Color
Gray
With Knockouts
Cover Locking Style
Screw Clamp
Protection Rating
NEMA Type 12
Type
Straight Section
IP Rating
IP66
Type Number
Type 4X
Wireway
Stainless Steel Feed-Through NEMA Type 4X Wireway
Description
Straight Section Wireway, With Knockouts No, Cover Type Hinged, NEMA Rating 12, 4, 4X, Material Stainless Steel, Finish Unfinished, Length 24 in, Width 4 in, Height 4 in, Color Gray, Cover Locking Style Screw Clamp, Gauge 16 ga, Standards CSA Certified, File No. 42184 Type 1, File No. E27524, IEC 60529, IP66, UL 870