  • Mfr # A60R7224FSLP
  • Zoro # G5826066
/ea
Key Features
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
For Use With
For Use With Mfr. Model Number A49P68N
Color
Light Gray
Features
Weather-Resistant, Except Dust
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
A60R7224FSLP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Depth
24 in
Height
60 in
Size
60 x 72 x 24 in
Width
72 in
Thickness
14 ga / 1.9 mm
Panel Size
49.16 x 68.00 in / 1249 x 1727 mm
Mounting Dimensions
7.90 x 30.90 in / 201 x 785 mm
Details
Item
Weatherpro Outdoor Pad Mount,Type 3r,6
Material
Mild Steel
Finish
Galvanized
For Use With
Color
Light Gray
Features
Weather-Resistant, Except Dust
Gauge
14 ga
NEMA Enclosure Type
3R
Weight
475 lb
Series
WeatherPro
Standards
UL 508A Listed; Type 3R; File No. E61997; cUL/CSA C22.2 No. 94 Listed; Type 3R; File No. E61997; NEMA/EEMAC Type 3R; IEC 60529, IP32