  • Mfr # AAM1218-10B
  • Zoro # G703672662
Key Features
Inside Dia.
12 mm
Outside Dia.
18 mm
Length
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AAM1218-10B
Inside Dia.
12 mm
Outside Dia.
18 mm
Length
10 mm
Outside Diameter
18 mm
Overall Length
10 mm
Bore Diameter
12 mm
Description
Sleeve Bearing, Bore Diameter 12 mm, Bronze Material Type Sintered Bronze, Flange Diameter Not Applicable, Flange Type Non-Flanged, Material Group Metallic, Maximum Temperature 300 Degrees F, Minimum Temperature -35 Degrees F, Outside Diameter 18 mm, Overall Length 10 mm, Plain Bearing Material Bronze, System of Measurement Metric, Color Bronze, Flange Thickness Not Applicable, Material Grade SAE 841, Package Quantity 10