  • Mfr # AAM1622-25B
  • Zoro # G203672735
Free Shipping & Returns
Key Features
Inside Dia.
16 mm
Outside Dia.
22 mm
Length
25 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AAM1622-25B
Inside Dia.
16 mm
Outside Dia.
22 mm
Length
25 mm
Outside Diameter
22 mm
Bore Diameter
16 mm
Overall Length
25 mm
Description
Sleeve Bearing, Bore Diameter 16 mm, Bronze Material Type Sintered Bronze, Flange Diameter Not Applicable, Flange Type Non-Flanged, Material Group Metallic, Maximum Temperature 300 Degrees F, Minimum Temperature -35 Degrees F, Outside Diameter 22 mm, Overall Length 25 mm, Plain Bearing Material Bronze, System of Measurement Metric, Color Bronze, Flange Thickness Not Applicable, Material Grade SAE 841, Package Quantity 10