  • Mfr # AAM2028-25B
  • Zoro # G603672861
Key Features
Inside Dia.
20 mm
Outside Dia.
28 mm
Length
25 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AAM2028-25B
Inside Dia.
20 mm
Outside Dia.
28 mm
Length
25 mm
Outside Diameter
28 mm
Overall Length
25 mm
Bore Diameter
20 mm
Description
Sleeve Bearing, Bore Diameter 20 mm, Bronze Material Type Sintered Bronze, Flange Diameter Not Applicable, Flange Type Non-Flanged, Material Group Metallic, Maximum Temperature 300 Degrees F, Minimum Temperature -35 Degrees F, Outside Diameter 28 mm, Overall Length 25 mm, Plain Bearing Material Bronze, System of Measurement Metric, Color Bronze, Flange Thickness Not Applicable, Material Grade SAE 841, Package Quantity 5