  • Mfr # AAM2836-40B
  • Zoro # G903672141
Key Features
Inside Dia.
28 mm
Outside Dia.
36 mm
Length
40 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AAM2836-40B
Inside Dia.
28 mm
Outside Dia.
36 mm
Length
40 mm
Outside Diameter
36 mm
Bore Diameter
28 mm
Overall Length
40 mm
Description
Sleeve Bearing, Bore Diameter 28 mm, Bronze Material Type Sintered Bronze, Flange Diameter Not Applicable, Flange Type Non-Flanged, Material Group Metallic, Maximum Temperature 300 Degrees F, Minimum Temperature -35 Degrees F, Outside Diameter 36 mm, Overall Length 40 mm, Plain Bearing Material Bronze, System of Measurement Metric, Color Bronze, Flange Thickness Not Applicable, Material Grade SAE 841, Package Quantity 2