  • Mfr # AAM0612-10B
  • Zoro # G003672560
Key Features
Inside Dia.
6 mm
Outside Dia.
12 mm
Length
10 mm
Material
Metal
Max. Pv
49,938 lb/sq in-fpm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AAM0612-10B
Country of Origin
United States
Dimensions
Inside Dia.
6 mm
Outside Dia.
12 mm
Length
10 mm
Outside Diameter
12 mm
Bore Diameter
6 mm
Overall Length
10 mm
Details
Item
Sleeve Bearing
Material
Metal
Max. Pv
49,938 lb/sq in-fpm
Agency Compliance
ASTM B-438 GR 1 TYPE 2, CT-1000-K26, Reach Certified, RoHS Certified, SAE 841
Color
Bronze
Number of Pieces
1
Minimum Temperature
-35 Degrees F
System of Measurement
Metric
Maximum Temperature
300 Degrees F
Bearing Type
Sleeve
Flange Type
Non-Flanged
Plain Bearing Material
Bronze
Bronze Material Type
Sintered Bronze
Material Grade
SAE 841
Standards
ASTM B-438 GR 1 TYPE 2, CT-1000-K26, Reach Certified, RoHS Certified
Maximum PV
Description
Sleeve Bearing, Bore Diameter 6 mm, Bronze Material Type Sintered Bronze, Flange Diameter Not Applicable, Flange Type Non-Flanged, Material Group Metallic, Maximum Temperature 300 Degrees F, Minimum Temperature -35 Degrees F, Outside Diameter 12 mm, Overall Length 10 mm, Plain Bearing Material Bronze, System of Measurement Metric, Color Bronze, Flange Thickness Not Applicable, Material Grade SAE 841, Package Quantity 10