  • Mfr # AAM0811-12B
  • Zoro # G503672589
Key Features
Inside Dia.
8 mm
Outside Dia.
11 mm
Length
12 mm
Material
Metal
Max. Pv
49,938 lb/sq in-fpm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AAM0811-12B
Country of Origin
United States
Dimensions
Inside Dia.
8 mm
Outside Dia.
11 mm
Length
12 mm
Outside Diameter
11 mm
Bore Diameter
8 mm
Overall Length
12 mm
Details
Item
Sleeve Bearing
Material
Metal
Max. Pv
49,938 lb/sq in-fpm
Color
Bronze
Number of Pieces
1
Agency Compliance
ASTM B-438 GR 1 TYPE 2, CT-1000-K26, Reach Certified, RoHS Certified, SAE 841
Bearing Type
Sleeve
System of Measurement
Metric
Maximum Temperature
300 Degrees F
Minimum Temperature
-35 Degrees F
Bronze Material Type
Sintered Bronze
Plain Bearing Material
Bronze
Material Grade
SAE 841
Standards
ASTM B-438 GR 1 TYPE 2, CT-1000-K26, Reach Certified, RoHS Certified
Maximum PV
Flange Type
Non-Flanged
Description
Sleeve Bearing, Bore Diameter 8 mm, Bronze Material Type Sintered Bronze, Flange Diameter Not Applicable, Flange Type Non-Flanged, Material Group Metallic, Maximum Temperature 300 Degrees F, Minimum Temperature -35 Degrees F, Outside Diameter 11 mm, Overall Length 12 mm, Plain Bearing Material Bronze, System of Measurement Metric, Color Bronze, Flange Thickness Not Applicable, Material Grade SAE 841, Package Quantity 10