  • Mfr # AAM0814-12B
  • Zoro # G503672657
Key Features
Inside Dia.
8 mm
Outside Dia.
14 mm
Length
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AAM0814-12B
Inside Dia.
8 mm
Outside Dia.
14 mm
Length
12 mm
Outside Diameter
14 mm
Overall Length
12 mm
Bore Diameter
8 mm
Description
Sleeve Bearing, Bore Diameter 8 mm, Bronze Material Type Sintered Bronze, Flange Diameter Not Applicable, Flange Type Non-Flanged, Material Group Metallic, Maximum Temperature 300 Degrees F, Minimum Temperature -35 Degrees F, Outside Diameter 14 mm, Overall Length 12 mm, Plain Bearing Material Bronze, System of Measurement Metric, Color Bronze, Flange Thickness Not Applicable, Material Grade SAE 841, Package Quantity 10