  • Mfr # AAM0814-20B
  • Zoro # G803672715
Key Features
Inside Dia.
8 mm
Outside Dia.
14 mm
Length
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AAM0814-20B
Inside Dia.
8 mm
Outside Dia.
14 mm
Length
20 mm
Outside Diameter
14 mm
Bore Diameter
8 mm
Overall Length
20 mm
Description
Sleeve Bearing, Bore Diameter 8 mm, Bronze Material Type Sintered Bronze, Flange Diameter Not Applicable, Flange Type Non-Flanged, Material Group Metallic, Maximum Temperature 300 Degrees F, Minimum Temperature -35 Degrees F, Outside Diameter 14 mm, Overall Length 20 mm, Plain Bearing Material Bronze, System of Measurement Metric, Color Bronze, Flange Thickness Not Applicable, Material Grade SAE 841, Package Quantity 10