  • Mfr # 30-B-50-050
  • Zoro # G5055967
Key Features
Jacket Color
Blue
Jacket Material
Kynar(R)
Standards
UL 1423
Wire Color
Blue
Jacket Material - Wire and Cable
Kynar(R)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
30-B-50-050
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size - Wire and Cable
30 AWG
Length
7 in
Length (Wire and Cable)
7"
Nominal Outside Dia.
0.02 in
Wire Size
30 AWG
Length - Wire and Cable
7"
Conductor Size
30 AWG
Length (Straight Wireway)
7 in
Overall Length
7 in
Nominal Outside Diameter
0.02 in
Details
Item
Pre-Cut Wire Wrapping Wire
Jacket Color
Jacket Material
Standards
UL 1423
Wire Color
Wire and Cable Item
Pre-Cut Wire Wrapping Wire
Features
1" of Stripped Wire on Either End
Conductor Material
Silver-Plated Copper
Temp. Range
221 Degrees F
Insulated / Uninsulated
Insulated
Temp. Rating
221 Degrees F
Wire Material
Silver Plated Copper
Insulation Color
Special Features
1 in of Stripped Wire on Each End
Insulation Material
Kynar
Temperature Rating - Maximum Dry
Series
Conductor Insulation Material
PVDF
Conductor Insulation Color
Description
Pre-Cut Wire Wrapping Wire, Wire Size 30 AWG, Jacket Material Kynar(R), Wire Color Blue, Length 7 in, Jacket Color Blue, Nominal Outside Dia. 0.02 in, Conductor Material Silver-Plated Copper, Temp. Rating 221 Degrees F, Special Features 1 in of Stripped Wire on Each End, Standards UL 1423, Package Quantity 50