  • Mfr # R24Y-0100
  • Zoro # G7145521
/ea
Key Features
Jacket Color
Yellow
Jacket Material
Kynar(R)
Standards
UL 1422
Length (Wire and Cable)
100 ft.
Nominal Outside Dia.
0.031 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
R24Y-0100
Country of Origin
United States
Dimensions
Length (Wire and Cable)
100 ft.
Nominal Outside Dia.
0.031 in
Wire Size (Wire and Cable)
24 AWG
Wire Size
24 AWG
Wire Size - Wire and Cable
24 AWG
Length
Conductor Size
24 AWG
Length (Straight Wireway)
Outside Dia.
0.03 in
Overall Length
Nominal Outside Diameter
0.03 in
Details
Item
Spooled Wrapping Wire
Jacket Color
Yellow
Jacket Material
Kynar(R)
Standards
UL 1422
Wire and Cable Item
Wire Wrapping Wire
Conductor Material
Silver-Plated Copper
Features
Silver Plated OFHC
Temp. Range
221 Degrees F
Jacket Material - Wire and Cable
Wire Color
Wire Material
Silver Plated Copper
Temp. Rating
221 Degrees F
Insulated / Uninsulated
Insulated
Insulation Material
Kynar
Conductor Insulation Material
PVDF
Conductor Insulation Color
Series
Temperature Rating - Maximum Dry
Description
Spooled Wrapping Wire, Wire Size 24 AWG, Jacket Material Kynar(R), Wire Color Yellow, Length 100 ft, Jacket Color Yellow, Nominal Outside Dia. 0.031 in, Conductor Material Silver-Plated Copper, Temp. Rating 221 Degrees F, Standards UL 1422