  • Mfr # KSW28BLK-0100
  • Zoro # G0906613
/ea
Key Features
Jacket Color
Black
Jacket Material
Kynar(R) KSW
Standards
UL 1422
Length (Wire and Cable)
100 ft.
Conductor Material
Silver-Plated Copper
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KSW28BLK-0100
Country of Origin
United States
Dimensions
Length (Wire and Cable)
100 ft.
Wire Size
28 AWG
Wire Size - Wire and Cable
28 AWG
Length
Nominal Outside Dia.
0.024 in
Conductor Size
28 AWG
Length (Straight Wireway)
Overall Length
Outside Dia.
0.024 in
Nominal Outside Diameter
0.02 in
Details
Item
Spooled Wrapping Wire
Jacket Color
Black
Jacket Material
Kynar(R) KSW
Standards
UL 1422
Conductor Material
Silver-Plated Copper
Wire Color
Wire and Cable Item
Wire Wrapping Wire
Jacket Material - Wire and Cable
Temp. Range
221 Degrees F
Features
Silver Plated OFHC
Insulated / Uninsulated
Insulated
Temp. Rating
221 Degrees F
Wire Material
Insulation Material
Kynar
Temperature Rating - Maximum Dry
Series
Kynar(R)
Conductor Insulation Material
PVDF
Special Features
Lower Strip Force Jacket
Conductor Insulation Color
Description
Spooled Wrapping Wire, Wire Size 28 AWG, Jacket Material Kynar(R) KSW, Wire Color Black, Length 100 ft, Jacket Color Black, Nominal Outside Dia. 0.024 in, Conductor Material Silver-Plated Copper, Temp. Rating 221 Degrees F, Special Features Lower Strip Force Jacket, Standards UL 1422