  • Mfr # E2E2-X10Y1-M4
  • Zoro # G3174753
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Proximity Sensing Method
Inductive
Proximity Sensor Power Requirement
24 to 240V AC
Length
55 mm
Proximity Sensor Electrical Connection
3 Pin M12 Connector
Proximity Sensor Operating Frequency
25 Hz
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E2E2-X10Y1-M4
Country of Origin
China
Dimensions
Length
55 mm
Overall Height
65 mm
Overall Diameter
30 mm
Details
Item
Proximity Sensor
Proximity Sensing Method
Inductive
24 to 240V AC
3 Pin M12 Connector
25 Hz
Max. Current Load
300mA
Description/Special Features
LED Indication
Standards
CCC, CE
Operating Temp. Range
-40 Degrees to 185 Degrees F
IP Rating
IP67
Includes
Instruction Manual
Electrical Connection
M12
Switching Frequency
25 Hz
Features
Milled Section for Wrench Grip, Cable Protector Provided, Increased Tightening Strength
Series
E2E2
Body Material
Brass
Style
Cylindrical, Inductive
Output Circuit Current - Maximum
300 mA
Includes Indicator Lights
Indicator Lights Included
NEMA Enclosure Rating
Output Circuit Number of Wires
2
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
AC Voltage Rating
20-264V AC
Body Finish
Nickel Plated
Output Circuit Type
AC-Type
Sensing Face Shielding
Shielded
Electrical Installation Type
Direct Connector
Number of Pins
3
Output Circuit Current - Minimum
5 mA
Sensing Distance - Maximum
10 mm
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Load Current - Maximum
300 mA
DC Voltage Rating
Not Rated
Output Circuit Contact Form
NO
Description
Inductive Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, 30 mm, Proximity Sensor Power Requirement 24 to 240V AC, Shielded, Proximity Sensor Operating Frequency 25 Hz, Proximity Sensor Output Circuit Type 2 Wire, Max. Detecting Distance 10 mm, Proximity Sensor Electrical Connection 3 Pin M12 Connector, Output Mode NO, NEMA Rating 1, 12, 13, 4, 6, IP Rating IP67, Case Material Nickel Plated Brass, Length 55 mm, Operating Temp. Range -40 Degrees to 185 Degrees F, Max. Current Load 300mA