  • Mfr # MJN2CK-AC120
  • Zoro # G1943977
/ea
Key Features
AC Contact Rating - Relay
10A @ 240V
DC Contact Rating - Relay
10A @ 28V
Base Type - Plug In Relay
Square
Number of Pins - Relay
9
Contact Form - Relay
DPDT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MJN2CK-AC120
Country of Origin
China
Dimensions
Body Height - Relay
1.91 in
Body Width - Relay
1.53 in
Body Depth - Relay
1.4 in
Overall Height - Relay
2.19 in
Body Width
1.4 in
Body Depth
1.91 in
Flat Pin Width
0.187 in
Overall Depth
2.19 in
Body Height
1.53 in
Details
Item
Latching Relay
Coil Volts
120V AC
AC Contact Rating - Relay
10A @ 240V
DC Contact Rating - Relay
10A @ 28V
Base Type - Plug In Relay
Square
Number of Pins - Relay
9
Contact Form - Relay
DPDT
Mounting - Relay
Plug In
HP @ 120V
1/3 hp
HP @ 240V
1/2 hp
Contact Rating
10A @ 240VAC/28VDC
Power Consumption - Relay
1.7 VA
Status Indicator
None
Socket Code
C
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Pins
Item - Relay
Latching Relay
Contact Form
Socket
Mfr. No. PTF11PC
Push To Test
Manual
Contact Material
Silver Alloy
Base Type
Standards
CSA Certified, UL Listed
Dielectric Strength
Greater Than2,500V AC RMS 60 Hz All Other Mutually Insulated Elements, Greater Than750V AC RMS 60 Hz Across Open Contacts
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Pin Shape
Round
Series
MJN Series
Contact Rating (DC)
10 A @ 28V
Contact Rating (AC)
10 A @ 240V
Maximum Switching Voltage
28V DC, 600V AC
Base Shape
Push-To-Test Method
Manual
Sealing
Enclosed
Minimum Operating Temperature
-49 Degrees F
Coil Voltage
120V AC
Power Consumption
1.7 VA
Weight
2.3 oz
Electrical Operating Durability
Current Rating
10 A
Mounting Style
Plug-In
Insulation Resistance
1,000 megaohm
Coil Resistance
2,090 ohm
Motor Rated
Yes
Horsepower @ 120V AC
1/3 hp
Number of Pins
Electrical Connection
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ 240V AC
1/2 hp
Input Voltage
120V AC
Description
Latching Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 120V AC, Contact Form DPDT, Current Rating 10 A, Electrical Connection Plug-In, Flat Pin Width 0.187 in, Number of Pins 9, Pin Shape Round, Sealing Enclosed, Status Indicator No Indicator, Contact Rating (AC) 10 A @ 240V, Contact Rating (DC) 10 A @ 28V, Horsepower @ 120V AC 1/3 hp, Horsepower @ 240V AC 1/2 hp, Mounting Style Plug-In, Push-To-Test Method Manual, Body Depth 1.91 in, Body Height 1.53 in, Body Width 1.4 in, Coil Resistance 2,090 ohm