  • Mfr # MKS2PDC24
  • Zoro # G0938883
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Plug-in
Base Shape
Octal
Number of Pins
8
Coil Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MKS2PDC24
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height - Relay
2.5 in
Body Width
1.36 in
Overall Depth
2.5 in
Body Depth
2.07 in
Body Height
1.36 in
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Electrical Connection
Base Shape
Octal
Number of Pins
8
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
10 A
Contact Form
DPDT
Contact Rating (AC)
10 A @ 250V, 5 A @ 250V, 7 A @ 250V
Contact Rating (DC)
10 A @ 30V (NO), 5 A @ 30V (NC)
Power Consumption - Relay
1.4 W
Contact Material
Silver Tin Indium
Socket
Mfr. No. PF083A-E
Status Indicator
Mechanical Flag
Standards
RoHS Compliant, UL and IEC (TUV) Certified
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
HP @ 240V
Not Rated
Socket Code
A
HP @ 120V
Not Rated
Weight
3.17 oz
Operating Current
10 A at 250V AC (Resistive Load), 10 A at 30V DC (Resistive Load), 5 A at 250V AC (Resistive Load), 5 A at 30V DC (Resistive Load), 7 A at 250V AC (Inductive Load)
Maximum Switching Voltage
250V AC, 250V DC
Electrical Operating Durability
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Power Consumption
1.4 W
Motor Rated
Not Rated - Not Rated
Sealing
Enclosed
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ 120V AC
Dielectric Strength
1,000V AC Between Contacts of Same Polarity and Terminals of the Same Polarity, 2,500V AC between Coil and Contacts, 2,500V AC Between Current-Carrying Parts Non-Current-Carrying Parts and Opposite Polarity
Insulation Resistance
100 megaohm
Pin Shape
Round
Series
MK-S Series
Input Voltage
24V DC
Horsepower @ 240V AC
Coil Resistance
430 ohm
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Frequency
50/60 Hz
Resistance Properties
Shock-Resistant, Vibration-Resistant
Compatible with Manufacturer Model Number
Push-To-Test Method
No Button
Response Time
30 msec
Compatible Manufacturer Part Number
Compatible Manufacturer Model Number
CAD Available
Yes
Description
General Purpose Relay, Base Shape Octal, Coil Voltage 24V DC, Contact Form DPDT, Current Rating 10 A, Electrical Connection Plug-In, Flat Pin Width Not Applicable, Number of Pins 8, Pin Shape Round, Sealing Enclosed, Status Indicator Mechanical Flag, Contact Rating (AC) 10 A @ 250V (NO), 5 A @ 250V (NC), 7 A @ 250V (NO), Contact Rating (DC) 10 A @ 30V (NO), 5 A @ 30V (NC), Horsepower @ 120V AC Not Rated, Horsepower @ 240V AC Not Rated, Mounting Style Plug-In, Push-To-Test Method No Button