  • Zoro # G1015305
CAD Available
/ea
Key Features
CAD Drawing
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
11
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LY3-AC24
Zoro #
G1015305
UPC #
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Overall Height - Relay
1.69 in
Body Height
1.1 in
Overall Depth
1.69 in
Body Width
0.85 in
Flat Pin Width
0.197 in
Body Depth
1.44 in
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
11
Coil Voltage
24V AC
Current Rating
10 A
Contact Form
3PDT
Contact Rating (AC)
10 A @ 120V, 7.5 A @ 120V
Contact Rating (DC)
10 A @ 24V, 5 A @ 24V
Power Consumption - Relay
1.6 VA
Socket Code
E
HP @ 120V
1/10 hp
Contact Material
Silver Alloy
Status Indicator
No Indicator
Standards
UL508, CSA Certified, TUV Certified, UL Listed
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Socket
Mfr. No. PTF11A
HP @ 240V
1/3 hp
Mechanical Operating Durability
Insulation Resistance
100 megaohm
Frequency
50/60 Hz
Response Time
25 msec
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Coil Resistance
100 ohm
Resistance Properties
Shock-Resistant, Vibration-Resistant
Input Voltage
24V AC
Motor Rated
Yes
Series
LY Series
Pin Shape
Flat
Compatible with Manufacturer Model Number
PT11, PT11-0, PT11QN, PTF11A
Dielectric Strength
1,000V AC Between Contacts of Same Polarity, 2,000V AC between Coil and Contacts, 2,000V AC between Contacts of Different Polarity
Operating Current
10 A at 110V AC (Resistive Load), 10 A at 24V DC (Resistive Load), 5 A at 24V DC (Inductive Load), 7.5 A at 110V AC (Inductive Load)
Electrical Operating Durability
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Weight
1.76 oz
Horsepower @ 240V AC
1/3 hp
Power Consumption
0.53 W
Horsepower @ 120V AC
1/10 hp
Sealing
Enclosed
Maximum Switching Voltage
125V DC, 250V AC
Push-To-Test Method
Manual
Compatible Manufacturer Part Number
PT11, PT11-0, PT11QN, PTF11A
Compatible Manufacturer Model Number
CAD Available
Yes
Description
General Purpose Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V AC, Contact Form 3PDT, Current Rating 10 A, Electrical Connection Quick-Connect, Flat Pin Width 0.197 in, Number of Pins 11, Pin Shape Flat, Sealing Enclosed, Status Indicator No Indicator, Contact Rating (AC) 10 A @ 120V, 7.5 A @ 120V, Contact Rating (DC) 10 A @ 24V, 5 A @ 24V, Horsepower @ 120V AC 1/10 hp, Horsepower @ 240V AC 1/3 hp, Mounting Style Plug-In, Push-To-Test Method Manual, Body Depth 1.44 in, Body Height 1.1 in