  • Mfr # LY3N-DC24
  • Zoro # G3262357
/ea
Key Features
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
11
Coil Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LY3N-DC24
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Overall Height - Relay
1.69 in
Body Width
1.24 in
Body Height
1.1 in
Flat Pin Width
0.197 in
Body Depth
1.44 in
Overall Depth
1.69 in
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
11
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
10 A
Contact Form
3PDT
Contact Rating (AC)
10 A @ 120V, 7.5 A @ 120V
Contact Rating (DC)
10 A @ 24V, 5 A @ 24V
Features
Arc Barrier Equipped, High Dielectric Strength (2000V AC), Long Dependable Service Life Assured By Ag-Alloy Contacts
Standards
CE Certified, CSA Certified, TUV Certified, UL Listed
Power Consumption - Relay
1.4 W
Socket Code
E
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Socket
Mfr. No. PTF11A
HP @ 120V
1/3 hp
HP @ 240V
1/2 hp
Contact Material
Silver Alloy
Status Indicator
LED Indicator
Compatible with Manufacturer Model Number
PT11, PT11-0, PT11QN, PTF11A
Maximum Switching Voltage
125V DC, 250V AC
Dielectric Strength
1,000V AC Between Contacts of Same Polarity, 2,000V AC between Coil and Contacts, 2,000V AC between Contacts of Different Polarity
Coil Resistance
410 ohm
Horsepower @ 120V AC
1/3 hp
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Sealing
Enclosed
Pin Shape
Flat
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Motor Rated
Yes
Operating Current
10 A at 110V AC (Resistive Load), 10 A at 24V DC (Resistive Load), 5 A at 24V DC (Inductive Load), 7.5 A at 110V AC (Inductive Load)
Weight
1.76 oz
Series
LY Series
Power Consumption
0.53 W
Push-To-Test Method
Manual
Mechanical Operating Durability
Insulation Resistance
100 megaohm
Horsepower @ 240V AC
1/2 hp
Response Time
25 msec
Input Voltage
24V DC
Resistance Properties
Shock-Resistant, Vibration-Resistant
Electrical Operating Durability
Compatible Manufacturer Part Number
PT11, PT11-0, PT11QN, PTF11A
Compatible Manufacturer Model Number
Description
General Purpose Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V DC, Contact Form 3PDT, Current Rating 10 A, Electrical Connection Quick-Connect, Flat Pin Width 0.197 in, Number of Pins 11, Pin Shape Flat, Sealing Enclosed, Status Indicator LED Indicator, Contact Rating (AC) 10 A @ 120V, 7.5 A @ 120V, Contact Rating (DC) 10 A @ 24V, 5 A @ 24V, Horsepower @ 120V AC 1/3 hp, Horsepower @ 240V AC 1/2 hp, Mounting Style Plug-In, Push-To-Test Method Manual, Body Depth 1.44 in, Body Height 1.1 in