  • Mfr # LY1N-DC24
  • Zoro # G1728641
/ea
Key Features
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
8
Coil Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LY1N-DC24
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Overall Height - Relay
1.67 in
Body Width
0.85 in
Body Height
1.1 in
Body Depth
1.42 in
Flat Pin Width
0.197 in
Overall Depth
1.67 in
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
8
Coil Voltage
24V DC
Current Rating
15 A
Contact Form
SPDT
Contact Rating (AC)
15 A @ 120V
Contact Rating (DC)
15 A @ 24V
Power Consumption - Relay
0.9 W
HP @ 240V
Not Rated
Standards
CE Certified, CSA Certified, TUV Certified, UL Listed
Contact Material
Silver Alloy
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Socket
Mfr. No. PTF08A-E
Status Indicator
LED Indicator
Socket Code
J
HP @ 120V
Not Rated
Coil Resistance
650 ohm
Maximum Switching Voltage
125V DC, 250V AC
Operating Current
10 A at 110V AC (Inductive Load), 15 A at 110V AC (Resistive Load), 15 A at 24V DC (Resistive Load), 7 A at 24V DC (Inductive Load)
Power Consumption
0.53 W
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Mechanical Operating Durability
Pin Shape
Flat
Dielectric Strength
1,000V AC Between Contacts of Same Polarity, 2,000V AC between Coil and Contacts
Insulation Resistance
100 megaohm
Sealing
Enclosed
Motor Rated
Not Rated - Not Rated
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Series
LY Series
Electrical Operating Durability
Resistance Properties
Shock-Resistant, Vibration-Resistant
Weight
1.41 oz
Push-To-Test Method
Manual
Input Voltage
24V DC
Response Time
25 msec
Horsepower @ 240V AC
Horsepower @ 120V AC
Compatible with Manufacturer Model Number
PT08, PT08-0, PT08QN, PTF08A, PTF08A-E
Compatible Manufacturer Part Number
Compatible Manufacturer Model Number
Description
General Purpose Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V DC, Contact Form SPDT, Current Rating 15 A, Electrical Connection Quick-Connect, Flat Pin Width 0.197 in, Number of Pins 8, Pin Shape Flat, Sealing Enclosed, Status Indicator LED Indicator, Contact Rating (AC) 10 A @ 120V, 15 A @ 120V, Contact Rating (DC) 15 A @ 24V, 7 A @ 24V, Horsepower @ 120V AC Not Rated, Horsepower @ 240V AC Not Rated, Mounting Style Plug-In, Push-To-Test Method Manual, Body Depth 1.42 in, Body Height 1.1 in