  • Zoro # G1824006
/ea
Key Features
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
11
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MY3-AC24
Zoro #
G1824006
UPC #
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Height - Relay
1.67 in
Overall Depth
1.67 in
Body Depth
1.42 in
Flat Pin Width
0.102 in
Body Width
0.85 in
Body Height
1.1 in
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Quick Connect
Base Shape
Square
Number of Pins
11
Coil Voltage
24V AC
Current Rating
5 A
Contact Form
3PDT
Contact Rating (AC)
5 A @ 240V
Contact Rating (DC)
5 A @ 24V
Standards
CSA Certified, UL Listed
Status Indicator
No Indicator
HP @ 120V
1/6 hp
Contact Material
Silver Alloy
Socket
Mfr. No. PYF11A
Socket Code
R
Power Consumption - Relay
1.2 VA
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
HP @ 240V
1/6 hp
Sealing
Enclosed
Pin Shape
Flat
Mechanical Operating Durability
Coil Resistance
180 ohm
Weight
1.23 oz
Electrical Operating Durability
Push-To-Test Method
Manual
Operating Current
2 A at 220V AC (Inductive Load), 2 A at 24V DC (Inductive Load), 5 A at 220V AC (Resistive Load), 5 A at 24V DC (Resistive Load)
Horsepower @ 120V AC
Maximum Switching Voltage
125V DC, 250V AC
Dielectric Strength
1,000V AC Between Contacts of Same Polarity, 2,000V AC between Coil and Contacts, 2,000V AC between Contacts of Different Polarity
Minimum Operating Temperature
-67 Degrees F
Horsepower @ 240V AC
Response Time
20 msec
Series
MY Series
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
Motor Rated
Yes
Insulation Resistance
100 megaohm
Frequency
50/60 Hz
Resistance Properties
Shock-Resistant, Vibration-Resistant
Compatible with Manufacturer Model Number
PY11, PY11-02, PY11QN, PYF11A
Power Consumption
0.9 VA, 1.2 VA
Input Voltage
24V AC
Compatible Manufacturer Part Number
PY11, PY11-02, PY11QN, PYF11A
Compatible Manufacturer Model Number
Description
General Purpose Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V AC, Contact Form 3PDT, Current Rating 5 A, Electrical Connection Quick-Connect, Flat Pin Width 0.102 in, Number of Pins 11, Pin Shape Flat, Sealing Enclosed, Status Indicator No Indicator, Contact Rating (AC) 2 A @ 240V, 5 A @ 240V, Contact Rating (DC) 2 A @ 24V, 5 A @ 24V, Horsepower @ 120V AC 1/6 hp, Horsepower @ 240V AC 1/6 hp, Mounting Style Plug-In, Push-To-Test Method Manual, Body Depth 1.42 in, Body Height 1.1 in