  • Mfr # G3NA-610B-DC5-24
  • Zoro # G1159925
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Electrical Phase
1
Electrical Connection
Screw Clamp
Mounting Style
Surface
Switch Component Type
Photocoupler
Heat Sink
Not Included
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G3NA-610B-DC5-24
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Height - Relay
1.18 in
Body Depth
2.28 in
Overall Depth
1.18 in
Body Width
1.69 in
Body Height
1.18 in
Details
Item
Solid State Relay
Electrical Phase
1
Electrical Connection
Screw Clamp
Mounting Style
Surface
Switch Component Type
Photocoupler
Heat Sink
Not Included
Case Color
Beige
Input Power Consumption (Burden)
0.2W
Contact Form - Relay
SPST-NO
Input Voltage
5 to 24V DC
Relay Turns On At
Zero Crossing
Standards
CE Certified, CSA Certified, UL Listed
Finger Safe
Yes
Maximum Output Current with Heat Sink
10 A
Drop Out Voltage
1.8V DC
Input Current
0.6 to 15 A
Series
G3NA Series
Output Voltage Range
400 to 600V AC
Output Switching Mode
Zero Crossing
Switch Configuration
Form A
Weight
4.23 oz
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Maximum Output Current without Heat Sink
4 A
Insulation Resistance
100 megaohm
Status Indicator
LED Indicator
Current Type
DC
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Dielectric Strength
4,000V AC
Description
Solid State Relay, Electrical Connection Screw Clamp, Heat Sink Not Included, Input Current 0.6 to 15 A, Input Voltage 5 to 24V DC, Maximum Output Current with Heat Sink 10 A, Maximum Output Current without Heat Sink 4 A, Output Switching Mode Zero Crossing, Output Voltage Range 400 to 600V AC, Standards CE Certified, CSA Certified, UL Listed, Switch Component Type Photocoupler, Current Type DC, Electrical Phase Single, Finger Safe Yes, Mounting Style Surface, Switch Configuration Form A