  • Mfr # MGN1C-AC24
  • Zoro # G2680036
/ea
Key Features
Mounting Style
Surface
Electrical Connection
Screw
Base Shape
Square
Number of Pins
5
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MGN1C-AC24
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height - Relay
2.2 in
Dimensions
2.20"H, 2.50"W, 2.20"D
Flat Pin Width
0.188 in
Body Depth
2.2 in
Body Height
2.2 in
Overall Depth
2.2 in
Body Width
2.5 in
Details
Item
Open Power Relay
Mounting Style
Surface
Electrical Connection
Screw
Base Shape
Square
Number of Pins
5
Coil Voltage
24V AC
Current Rating
30 A
Contact Form
SPDT
Contact Rating (AC)
20 A @ 600V, 30 A @ 240V
Contact Rating (DC)
30 A @ 28V
Standards
cULus Listed
Hz
50/60
Features
600V AC, Class F Coil Insulation System for 155 Degrees C (311 Degrees F), Coil Molded in DuPont Rynite(R) for Environmental Protection, Rugged Construction Rivets Terminals to Base, Short Circuit Current Rating (SCCR) of 5kA
Number of Poles
1
Power Consumption - Relay
9.5 VA
Coil Rating
9.5VA, 2.0W
Contact Material
Silver Alloy
Contact Amp Rating (Resistive)
30A @ 240VAC/28VDC
Maximum Operating Temperature
176 Degrees F
Electrical Operating Durability
Weight
8 oz
Response Time
30 msec
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Frequency
50/60 Hz
Series
MGN Power Series
Motor Rated
Yes
Horsepower @ 120V AC
1 1/2 hp
Horsepower @ 240V AC
2 hp
Insulation Resistance
100 megaohm
Operating Current
20 A at 600V AC (Resistive Load), 30 A at 240V AC (Resistive Load), 30 A at 28V DC (Resistive Load)
For Use With
Air Handling, Elevators, HVAC Equipment, Machine Tools
Dielectric Strength
2,200 Vrms Between Contacts, 2,200 Vrms Between Other Elements
Maximum Switching Voltage
28V DC, 600V AC
Power Consumption
9.5 VA
Input Voltage
240V AC
Status Indicator
No Indicator
Mechanical Operating Durability
Sealing
Semi-Sealed
Description
Open Power Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V AC, Contact Form SPDT, Current Rating 30 A, Electrical Connection Screw Terminal, Flat Pin Width 0.188 in, Number of Pins 5, Sealing Semi-Sealed, Status Indicator No Indicator, Contact Rating (AC) 20 A @ 600V, 30 A @ 240V, Contact Rating (DC) 30 A @ 28V, Horsepower @ 120V AC 1 1/2 hp, Horsepower @ 240V AC 2 hp, Mounting Style Surface, Body Depth 2.2 in, Body Height 2.2 in, Body Width 2.5 in, Contact Material Silver Alloy