  • Mfr # S8FS-G60024C
  • Zoro # G810190509
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Input Voltage
100/240V AC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
600 W
Current - Output
27A
Mounting
Direct Mount
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
S8FS-G60024C
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
61 mm
Overall Width
120 mm
Overall Depth
209.8 mm
Height
120 mm
Width
61 mm
Depth
209.8 mm
Details
Item
Switching Power Supply
Input Voltage
100/240V AC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
600 W
Current - Output
27A
Mounting
Direct Mount
Housing Material
Aluminum, Stainless Steel
Phase
Single
Power Supply Style
Switching
Status Indicator
Green LED
Output Voltage
24V DC
Phase - Electrical
Single
Output Noise
280 mV Maximum
Case Material
Aluminum/Stainless Steel Case
Standards
cUL, cUR, SEMI F47-0706 (200 VAC input), UL 508 (Listing), UL: UL 60950-1 (Recognition), VDE
Series
S8FS- G
Operating Temp. Range
-20 to 70°C
Power Rating
600W
Style
Switching
Output Amps
27A
Hz
50/60 Hz
Special Features
Input Frequency - Nominal
50/60 Hz
Start Up Time - Maximum
1,000 msec
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Wire Connection Type
Screw Terminals
Mean Time Between Failures (MTBF)
135,000 hr
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Manufacturer Warranty
5 yr
Description
Switching Power Supply, Input Voltage 100 to 240V AC, Output Voltage 24 V DC, Power Rating 600 W, Output Amps 27 A, Mounting Direct Mount, Switching, Case Material Aluminum/Stainless Steel, Height 120 mm, Width 61 mm, Depth 209.8 mm, Series S8FS- G, Hz 50 Hz/60 Hz, Phase - Electrical Single, Output Noise 280 mV Maximum, Status Indicator Green LED, Operating Temp. Range -20 Degrees to 70 Degrees C