  • Mfr # S8VK-S48024
  • Zoro # G810080886
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Input Voltage
265/300V AC; 85/264V AC; 90/350V DC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
480 W
Current - Output
20 A
Mounting
DIN Rail
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S8VK-S48024
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
60 mm
Overall Width
124.6 mm
Overall Depth
122.2 mm
Width
60 mm
Height
124.6 mm
Depth
122.2 mm
Wire Size - Minimum
20 AWG
Wire Size - Maximum
10 AWG
Details
Item
Switching Power Supply
Input Voltage
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
480 W
Current - Output
20 A
Mounting
DIN Rail
Phase
Single
Power Supply Style
Switching
Hz
50/60 Hz
Hold Up Time
30 msec
Status Indicator
Green LED
Phase - Electrical
Single
Features
Five Years Warranty, Low-Voltage Detection Output, Power Boost Function at 150%
Output Noise
21.6 to 28 mV
Output Amps
20A
Output Voltage
24V DC
Operating Temp. Range
-40 to 70°C
IP Rating
IP20
Style
Switching
Series
S8VK-S
Standards
EN/IEC 60529
Power Rating
480W
Maximum Efficiency @ 115V AC
91 %
Current - Peak
30 A
Mean Time Between Failures (MTBF)
330,000 hr
Input Frequency - Nominal
50/60 Hz
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Wire Connection Type
Push In
Manufacturer Warranty
5 yr
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Start Up Time - Maximum
1,000 msec
Current - Inrush
32 A
Special Features
Maximum Efficiency @ 230V AC
93 %
Description
Switching Power Supply, Input Voltage 100 to 240V AC, Output Voltage 24 V DC, Power Rating 480 W, Output Amps 20 A, Mounting DIN Rail, Switching, Height 124.6 mm, Width 60 mm, Depth 122.2 mm, Series S8VK-S, Hz 50 Hz/60 Hz, Phase - Electrical Single, IP Rating IP20, Output Noise 21.6 to 28 mV, Status Indicator Green LED, Features Five Years Warranty, Low-Voltage Detection Output, Power Boost Function at 150 Percent, Operating Temp. Range -40 Degrees to 70 Degrees C, Standards EN/IEC 60529