  • Mfr # G7L-2A-BUBJ-CB-AC24
  • Zoro # G2155797
Number of Pins
6
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
G7L-2A-BUBJ-CB-AC24
Overall Height - Relay
2.52 in
Body Height
2.7 in
Overall Depth
1.93 in
Mounting Hole Diameter
0.18 in
Body Width
1.44 in
Flat Pin Width
0.25 in
Body Depth
1.93 in
Number of Pins
6
Coil Voltage
24V AC
Current Rating
30 A
Contact Form
DPST-NO
Contact Rating (AC)
30 A @ 240V
Contact Rating (DC)
0.1 A @ 24V
Contact Amp Rating (Inductive)
25A @ 220VAC
Power Consumption - Relay
2.5 VA
Contact Amp Rating (Resistive)
25A @ 277VAC
Standards
RoHS Compliant
Features
Flame-Resist, No Contact Chattering for Momentary Voltage Drops up to 50% of Rated Voltage
Number of Poles
2
Coil Rating
2.5VA, 1.9W
Dielectric Strength
2,000V AC between Contacts of Different Poles (DPST-NO Type), 2,000V AC between Contacts of Same Pole, 4,000V AC min./5,000V AC Typical between Coil and Contacts
G7L Series
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Coil Resistance
303 ohm
Horsepower @ 240V AC
3 hp
Power Consumption
1.7 VA, 2.5 VA
Frequency
60 Hz
Operating Current
25 A at 220V AC (Resistive Load/Inductive Load)
For Use With
Inrush Fluid Pump Control
Input Voltage
24V AC
Maximum Switching Voltage
250V AC
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Push-To-Test Method
Push Button
Electrical Operating Durability
Minimum Switching Current
100 mA
Horsepower @ 120V AC
Description
Enclosed Power Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 24V AC, Contact Form DPST-NO, Current Rating 25 A, Electrical Connection Screw Terminal, Flat Pin Width 0.25 in, Number of Pins 6, Sealing Semi-Sealed, Status Indicator No Indicator, Contact Rating (AC) 25 A @ 240V, Contact Rating (DC) 0.1 A @ 24V, Horsepower @ 120V AC 1 1/2 hp, Horsepower @ 240V AC 3 hp, Mounting Style Top Flange, Push-To-Test Method Push Button, Body Depth 1.93 in, Body Height 2.7 in, Body Width 1.44 in