  • Mfr # ANR-W-20A-18R
  • Zoro # G513840121
/ea
Key Features
Series
ANR-W
Speed
Fast-Acting
Amps
10A to 20A
DC Voltage Rating
32V DC
Interrupt Rating
1kA at 32V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ANR-W-20A-18R
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Length
0.76 in
Width
0.2 in
Depth
6.66 in
Details
Item
Automotive Blade Fuse
Series
ANR-W
Speed
Fast-Acting
Amps
10A to 20A
DC Voltage Rating
32V DC
Interrupt Rating
1kA at 32V DC
Body Style
Regular (ATO/ATC Style)
Current Rating
20 A
Fuse Type
Automotive Blade Fuse
DC Interrupt Rating
1,000 A