  • Mfr # ANX58-UL-20A
  • Zoro # G913841025
/ea
Key Features
Series
ANX58-UL
Speed
Fast-Acting
Amps
20A to 60A
DC Voltage Rating
58V DC
Interrupt Rating
1kA at 58V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ANX58-UL-20A
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Length
1.18 in
Width
0.35 in
Depth
1.35 in
Details
Item
Automotive Blade Fuse
Series
ANX58-UL
Speed
Fast-Acting
Amps
20A to 60A
DC Voltage Rating
58V DC
Interrupt Rating
1kA at 58V DC
Body Style
Maxi Blade
Standards
UL/CSA
Current Rating
20 A
Agency Compliance
cURus; UL 248
Response Time
Fast
DC Interrupt Rating
1,000 A