  • Mfr # ANX80-UL-30A
  • Zoro # G613840953
Amps
20A to 60A
DC Voltage Rating
80V DC
Interrupt Rating
1kA at 80V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ANX80-UL-30A
Length
1.18 in
Width
0.35 in
Depth
1.35 in
Amps
20A to 60A
DC Voltage Rating
80V DC
Interrupt Rating
1kA at 80V DC
UL/CSA
Fuse Type
Automotive Blade Fuse
Agency Compliance
cURus; UL 248
Fuse Group
Maxi Style
Current Rating
30 A
DC Interrupt Rating
1,000 A