  • Mfr # ANX80-UL-60A
  • Zoro # G813841361
Amps
20A to 60A
DC Voltage Rating
80V DC
Interrupt Rating
1kA at 80V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ANX80-UL-60A
Length
1.18 in
Width
0.35 in
Depth
1.35 in
Amps
20A to 60A
DC Voltage Rating
80V DC
Interrupt Rating
1kA at 80V DC
UL/CSA
Agency Compliance
cURus; UL 248
Fuse Type
Fast
Fuse Group
Maxi Style
DC Interrupt Rating
1,000 A
Current Rating
60 A