  • Mfr # LPM-04B-I-12R
  • Zoro # G013840348
/ea
Key Features
Series
LPM-04-I
Amp Range
10A to 30A
Voltage Rating
24V DC
Connector Type
Wire Leads
Body Length
1.48 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
LPM-04B-I-12R
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Body Length
1.48 in
Body Width
1.25 in
Body Height
0.46 in
Width
1.25 in
Length
1.48 in
Height
0.46 in
Details
Item
In-Line Fuse Holder
Series
LPM-04-I
Amp Range
10A to 30A
Voltage Rating
24V DC
Connector Type
Wire Leads
Wire Range
18 AWG to 12 AWG
Fits Fuse Style
Mini Style
IP Rating
IP 55
Number of Circuits
1
Fits Fuse Type
Automotive Blade Fuses
Fuse Type
Automotive Blade Fuses
Terminals Style
Fuse Group
Mini Style
DC Voltage Rating
24V DC
Current Rating
30 A