  • Zoro # G0610543
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
146 mm
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Drill Bit Size
10.5 mm
Number of Flutes
2
Shank Dia.
11 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Zoro #
G0610543
UPC #
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Overall Length
146 mm
Drill Bit Size
10.5 mm
Shank Dia.
11 mm
Flute Length
84 mm
Depth:Dia. Ratio
5xD
Drill Bit Dimension Type
Metric
Shank Length
62 mm
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Diameter Tolerance
+0.000 mm/-0.027 mm
Maximum Drilling Depth
84 mm
Details
Item
Jobber Length Drill Bit
Drill Bit Point Angle
140 Degrees
Number of Flutes
2
Material - Machining
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Finish - Machining
EgiAs
Shank Type - Machining
Straight
Decimal Equivalent
0.4134
Drill Bit Grouping
Drill Bit
Application
For Aluminum : 6061, 7071, Aluminum : Casting, Cast Iron, Low Carbon Steel : 1010, 1018, Medium Carbon Steel : 1035, 1045, High Carbon Steel : 1065, Alloy Steels : 4140, 4340, Die Steels : 20 HrC, Stainless Steels : 300, Stainless Steels : 400, Stainless Steels : 17-4PH, Nickel Alloy: Inconel, Titanium: 6Al4V, Hardened Steels : 35 HrC, Hardened Steels : 35-45 HrC, Hardened Steels : 45-50 HrC
Flute Type
Spiral
List Number
6510
Standards
Not Rated
Coolant Fed
Coolant Through
Helix Angle
30 Degrees
Primary Material Application
Cast Iron, Hardened Steel, Steel, Titanium, Tool and Die Steel
Material Grade - Machining
High Performance
Series
Primary Material Application ISO Code
H, K, P, S
Secondary Material Application
Aluminum, Nickel, Stainless Steel
Measurement System
Metric
Number of Coolant Holes
Drill Bit Point Type
X Thinning Point
Sheeter Drill
No
Secondary Material Application ISO Code
M, N, S
Helix Angle - Maximum
30 Degrees
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 10.5 mm, Drill Bit Point Angle 140 Degrees , Carbide, EgiAs, Decimal Equivalent 0.4134, Metric, Drill Bit Point Type X Thinning Point, Coolant Through, Number of Coolant Holes 2