  • Mfr # 452-6875-BN
  • Zoro # G1703278
Key Features
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
11/16"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Length of Cut
1.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
452-6875-BN
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
11/16"
Length of Cut
1.375 in
Shank Dia.
3/4 in
Milling Dia.
0.6875 in
Overall Length
4 in
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
2
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
General Purpose
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Application
Roughing/Finishing
Finish
Bright (Uncoated)
Hardened (H) Compatibility
No
List Number
452BN
Cast Iron (K) Compatibility
Yes
End Mill Style
Ball Nose
Steel (P) Compatibility
Yes
Non Ferrous (N) Compatibility
No
Cutting Direction
Right Hand
Shank Type
Straight
Super Alloy (S) Compatibility
Item
Ball End Mill
Stainless (M) Compatibility
Drilling Tool Configuration
Individual
Material Grade - Machining
General Purpose
Finish - Machining
Uncoated
Shank Type - Machining
Straight
Primary Material Application
Aluminum, Cast Iron, Hardened Steel, Steel, Tool and Die Steel
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Primary Material Application ISO Code
H, K, N, P
Material - Machining
Chip-Breaker
Chip-Breaker Not Included
Measurement System
Inch
Description
Ball End Mill, 0.6875 in Milling Dia., Carbide, Uncoated, Non-Coolant Through